Csomós, Gy. (2018). Rendíthetetlen-e az angolszász hegemónia a nemzetközi társadalomföldrajzi és városkutatási folyóiratokban: egy bibliometriai elemzés tanulságai. Modern Geográfia, 13(1), 1–18.

A jelen tanulmányban egy bibliometriai elemzés eredményeit mutatom be: a társadalomföldrajz és a városkutatás rokonterületek 14 vezető folyóiratának közel 23 ezer cikkét vizsgálom meg az 1986-2015-ös periódusban azzal a céllal, hogy feltárjam, melyek a legproduktívabb országok és intézmények, illetve a kulcsszavak között melyek a legtöbbet említett országok és városok. Az elemzés célja felhívni a figyelmet, hogy a nemzetközi városkutatásokat nagymértékben befolyásolja a szakterület angol-amerikai hegemóniája. Az eredmények azt mutatják, hogy a rokonterületek legproduktívabb országai az angol nyelvterületen találhatóak, továbbá az Egyesült Királyságbeli, amerikai és kanadai egyetemek számítanak a legproduktívabb intézményeknek is. A kulcsszavakként legtöbbször felbukkanó ország az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és növekvő mértékben Kína, míg a városok közül London áll az élen. Az utóbbi évtizedben a kínai városok említéseinek a száma jelentősen emelkedett, vagyis a nemzetközi városkutatásokban Kína egyre fontosabb szerepet tölt be.

Tanulmány letöltése

Rendíthetetlen-e az angolszász hegemónia a nemzetközi társadalomföldrajzi és városkutatási folyóiratokban: egy bibliometriai elemzés tanulságai